• .

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości W Lewinie Kłodzkim

"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu’’.
          By uczcić ten wspaniały jubileusz w naszej Gminie odbyło się szereg działań i uroczystości, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Odbyły się konkursy : plastyczny i recytatorski, akademia z okazji 11 listopada, a podczas niej Polonez w wykonaniu uczniów szkoły , wspólne śpiewanie hymnu i tworzenie żywej flagi , wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci oraz wystawa tematyczna. W niedzielę 11 listopada w godzinach przedpołudniowych w Kościele Parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny , a wieczorem piękny koncert w wykonaniu zespołu muzycznego Santo z Ząbkowic. Uczniowie spisali się na piatkę.