W dniu 22 maja 2015 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lewinie Kłodzkim odbyło się podsumowanie "Dni Lasu" obchodzonych w szkole przez dwa tygodnie. Mottem spotkania były słowa Jana Pawła II ,,Człowiek został powołany, aby uprawiać ogród ziemi i strzec go, jest zatem w szczególny sposób odpowiedzialny za środowisko życia, to znaczy za rzeczywistość stworzoną” Evangelium Vitae.
Podczas obchodów Dni Lasu odbywały się lekcje w rezerwacie przyrody, na Torfowisku pod Zieleńcem, pogadanki o życiu pszczół i spotkania nt. surowców wtórnych. Spotkanie było okazją do podsumowania działań ekologicznych realizowanych w szkole tj.
- udziału w warsztatach na temat Obszarów Natura 2000 organizowanych przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych,
- konkursach propagujących ideę ochrony przyrody np.: ,,Ciekawe życie ptaków”, ,,VIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej i Wiedzy o Lesie”, ,,Wiosna w Lesie”.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na sprawy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną, gdyż działanie przeciw środowisku naturalnemu, to tak naprawdę działanie przeciwko samemu sobie. Ochrona środowiska to problem wszystkich. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy i dlatego uczniowie naszej szkoły już po raz drugi pisali listy dla Ziemi. Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez dzieci i młodzież listów na wykonanym z makulatury papierze. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. W 2013 roku głównym tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku – palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Tegoroczna edycja poświęcona jest ograniczeniu ilości śmieci.
Aby ograniczyć ilość śmieci niezbędne są wielokierunkowe działania. W nasze szkole potraktowaliśmy odpady jako surowiec do tworzenia rzeźb. Liderzy zespołów z klas 4-6 szkoły Podstawowej i 1-3 Gimnazjum tworzących rzeźby przedstawili swoje dzieła podczas spotkania.
W działalność proekologiczną chętnie włączają się już najmłodsi. Klasy 1-3 zaprezentowały piosenki o naszym środowisku. Starsze klasy 4 i 5 SP i 1 Gimnazjum przedstawiły modę ekologiczną. Uczniowie klasy 4 bawili nas przedstawieniem o dżdżownicy.
Spotkanie zakończyło się apelem do zgromadzonych o radość wynikającą z dostrzegania piękna przyrody i o udział w wielkim dziele ochrony naszego środowiska.
Po spotkaniu cała społeczność szkolna wyruszyła na przemarsz po miejscowości z transparentem i chorągiewkami, na których umieszczone zostały hasła propagujące ochronę środowiska.
Beata Muszyńska