• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Książki naszych marzeń

"Mała książka - wielki człowiek"

Uczniowie klasy I otrzymali wyprawkę czytelniczą wydaną przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Do rąk naszych najmłodszych czytelników trafiło Pierwsze Abecadło oraz broszura dla rodzica „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Mamy nadzieję, że uda nam się wprowadzić najmłodszych we wspaniały świat czytelnictwa.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu uczniowie naszej szkoły przebrali się za wybrane bajkowe postacie, a dzieci z klas I-III dodatkowo oglądały kreskówki, słuchały czytanych przez nauczyciela tekstów oraz brały udział w grach, zabawach i quizach o tematyce bajkowej. Uczniowie wykazali się świetną widzą zarówno na temat  współczesnych bajek jaki tych  nieco starszych, które towarzyszyły w dzieciństwie ich rodzicom. Dzień  Postaci z Bajek w naszej szkole odbył się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki edycja III międzynarodowy projekt edukacyjny dla klas I-III.

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
          im. „ Na Bursztynowym Szlaku” w Lewinie Kłodzkim

propozycje działań wynikające z:

1.  rozliczenia dotacji „Książki naszych marzeń” (uzyskane wsparcie finansowe w kwocie  1.560zł na zakup książek do biblioteki )
          2. wnioskowania o wsparcie finansowe w wysokości 12.000 zł na rozwój czytelnictwa w ZSP.

L.p

Nazwa działnia

Opis działania

Odpowiedzialni

Terminy/uwagi

Konsultowanie zakupów książek

Stworzenie listy książek w konsultacji z nauczycielami EW      z klas I-III SP oraz z nauczycielami jęz. polskiego i bibliotekarzem

p. J. Żyła,
          p. T. Lichwa-Nowak,
          p. J. Bednarek,

Po otrzymaniu dotacji

Promocja czytelnictwa

Promowanie działań szkoły w zakresie rozwoju czytelnictwa, zamieszczanie informacji               o podejmowanych działaniach     w prasie oraz na stronach internetowych Gminy Lewin Szkoły i ZSP

p. H. Tyrawa

p. A. Bober

na bieżąco

„Czytanie, to dla nas ważne!”

Informowanie rodziców o programie rozwoju czytelnictwa oraz pedagogizacja rodziców na zebraniach klasowych temat wielkiego wpływu czytania na rozwój dziecka

Wychowawcy przedszkola, SP i Gim.

Zapis w protokole zebrania z  rodzicami o promowaniu czytania

Projekt edukacyjny

Wykorzystywanie zasobów biblioteki szkolnej w realizacji projektu edukacyjnego – poszukiwanie materiałów, tekstów, inspiracji w zasobach biblioteki

Wychowawca       klasy II G

Zapis w dokumentacji projektu o korzystaniu          z zasobów biblioteki szkolnej

„Czytam cały rok!”

Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów, zapewnienie możliwości wypożyczania książek również w trakcie ferii zimowych i wakacji

na bieżąco

„Narodowe czytanie”

Udział uczniów w corocznym Narodowym czytaniu – organizacja narodowego czytania dla mieszkańców, rodziców, przedstawicieli gminy, udział        w Narodowym czytaniu               w zaprzyjaźnionej szkole               w Kudowie Zdrój

p. B. Gorzycka

wrzesień/ październik

„Dzieci czytają dzieciom, bo czytanie jest        the best!”

Czytanie wraz z elementami dramy klasyki baśni przez uczniów gimnazjum – najmłodszym w przedszkolu i klasach I-III SP

Cyklicznie – 1 raz na miesiąc

„Czytam, podaj dalej!”

Uczniowie  zachęcają do czytania swoich rówieśników lub młodszych kolegów na zasadzie przygotowania krótkiej 10 minutowej recenzji książki którą warto przeczytać ( nie musi to być lektura!). Recenzje prezentują na lekcjach jęz. polskiego

p. B. Gorzycka

Uczniowie za przygotowanie recenzji są  oceniani

„ Z bajką dookoła świata”

Poznajemy bajki z całego świata – poszukujemy bajek z różnych krajów i kręgów kulturowych, które raz w tygodniu czytamy dzieciom przebywającym w świetlicy. Dzieci po wysłuchaniu bajki rysują ilustracje kojarzące się z przeczytanym tekstem. Prace prezentujemy na szkolnym korytarzu.

wychowawca świetlicy

Cykliczna prezentacja nieznanych dzieciom tekstów bajek  z całego świata

„Szkolna wytwórnia audiobook”

Chętni uczniowie, nauczyciele nagrywają  audiobooki z treścią swoich ulubionych książek, które są zgrywane na płyty, mają wykonaną okładkę zaprojektowaną przez uczniów. Mogą być wykorzystywane na lekcjach oraz będą efektownym gadżetem promującym szkołę.

p. H. Tyrawa
          p. A. Bober
          p. P. Pawlik
          p. J. Bogacka

Techniczną stroną powinni zająć się uczniowie np. nagrywanie, kopiowanie itp.

„Literacka zima – piać każdy może”

Tworzenie  własnej książki – samodzielnie lub zespołowo, np. metodą booksprint czyli wspólnego szybkiego pisania tekstów ale również tworzenie ilustracji do książek, lub uwspółcześnianie istniejącej literatury – lewińskie legendy

chętni nauczyciele

Ferie zimowe

„Akcja-reakcja”

Organizujemy flashmoby, czyli akcje w przestrzeni publicznej, z książkami w roli głównej o tematyce promowania czytania. Liczy się pomysł uczniów na nietypowe promowanie czytania

wychowawcy gimnazjum

marzec/kwiecień/maj

„Szkolny Book Wall”

Tworzymy szkolną Ścianę Czytelniczych Inspiracji z cytatami, tytułami, ulubionymi autorami czy minirecenzjami przeczytanych książek. W wyznaczonym miejscu dzieci i dorośli mogą zamieszczać cytaty, tytułu autorów lub informacje o przeczytanych książkach.

Samorząd szkolny, wychowawcy SP i G, pedagog szkolny.

cały rok

„Czytankowo”

Utworzenie  kącików czytelniczych w różnych miejscach w szkole według pomysłu uczniów.

Rok szkolny

„ Powiedz mi  jak czytasz a powiem ci kim jesteś”

Konkurs na najciekawsza zakładkę do książki wykonana przez dzieci. Konkurs będzie podzielony na trzy grupy wiekowe. Prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy w bibliotece szkolnej.

marzec

Dorośli - dzieciom

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wykonaniu dorosłych na podstawie znanych tekstów literackich

chętni nauczyciele