• Leśna Akademia Sportu

Po raz pierwszy szkoła w Lewinie Kłodzkim zakwalifikowała się do projektu edukacyjnego dla dzieci „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” (LAS), który służy zwiększeniu aktywności fizycznej oraz popularyzacji pozytywnego nastawienia do sportu. W ramach programu prowadzone są cykliczne pozalekcyjne zajęcia lekkoatletyczne z jednoczesnym wykorzystaniem infrastruktury szkolnej i leśnej. Treningi dla 25 uczniów z klas IV-V odbywają się na świeżym powietrzu i mają na celu pokazanie różnych sposobów i możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie zdrowego stylu życia, będących alternatywą dla gier komputerowych i oglądania telewizji. Zajęcia w szkole zostały poprzedzone szkoleniem metodycznym dla nauczyciela wychowania fizycznego – którym w naszej placówce jest Pan Jerzy Wiśniewski. Na początku pierwszego z treningów każdy z uczniów otrzymał dodatkowo poradnik z ćwiczeniami do samodzielnego wykonywania. Cykl zajęć w szkole będzie zwieńczony olimpiadą sportową dla szkół, które będą rywalizować ze sobą. Zaplanowanych jest 6 olimpiad regionalnych, w każdej będzie uczestniczyć ok. 8-9 szkół. Łącznie w projekcie bierze udział 50 szkół z woj. dolnośląskiego i województw ościennych. Nasz projekt zakłada cykl zajęć i treningów sportowych (min. jeden raz w tygodniu przez 2 godz. lekcyjne, łącznie 12 godzin treningów) w okresie czerwiec - wrzesień 2017. W ramach projektu odbędzie się min. jeden rajd terenowy, służący przeprowadzeniu treningu w kompleksie leśnym. Zakres zajęć obejmuje ćwiczenia lekkoatletyczne m.in.: bieg wytrzymałościowy, drabinka koordynacyjna, rzut oszczepem do celu, bieg przez płotki, trójskok w strefach, bieg sztafetowy. Co ważne, szkoła została wyposażona w sprzęt sportowy, konieczny do przeprowadzenia zajęć. Każdy z uczniów, biorących udział w treningach, otrzymuje poradnik z ćwiczeniami do samodzielnego wykonywania oraz certyfikat uczestnictwa w projekcie. Zadanie realizowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki.